Bir CNC fason atölyesine gelen resimlerin önemli bir bölümünde toleranslar, fonksiyonel bir analizle değil alışkanlıkla verilmiştir: tasarımcı CAD şablonundaki varsayılan ±0,01’i bırakmış, ya da “sıkı olsun, zararı olmaz” düşünmüştür. Zararı vardır: tolerans, birim fiyatı en çok etkileyen tek karardır. Bu yazı, DFM yazımızın tolerans bölümünü derinleştiriyor ve ISO 2768 genel toleranslar yazımızı tamamlıyor.
Tolerans ile Maliyet Arasındaki İlişki Doğrusal Değil
Tolerans yarıya indiğinde maliyet iki katına çıkmaz; genellikle daha fazla artar. Çünkü her tolerans bandı bir eşiği geçtiğinde yalnızca işleme süresi değil, gerekli makine sınıfı, ölçüm yöntemi, ortam koşulları ve fire oranı da değişir. Kabaca:
| Tolerans | Ne gerekir | Ölçüm | Göreli maliyet (±0,1 = 1,0) |
|---|---|---|---|
| ±0,1 mm (ISO 2768-m, 6–30 mm) | Standart CNC, tek paso, normal takım | Kumpas | 1,0 |
| ±0,05 mm (ISO 2768-f) | Standart CNC, dikkatli takım telafisi | Mikrometre / kumpas | 1,1–1,3 |
| ±0,02 mm | İyi durumda CNC, finiş pasosu, ısıl denge | Mikrometre, mastar | 1,3–1,7 |
| ±0,01 mm | Hassas CNC, ayrı finiş, takım ömrü takibi, ara ölçüm, sıcaklık kontrolü | Mikrometre (0,001), CMM, komparatör | 1,8–2,5 |
| ±0,005 mm | Kayar otomat veya hassas torna, sıcaklık kontrollü ortam, %100 ölçüm | CMM, hava mastarı, komparatör | 2,5–4 |
| ±0,002 mm ve altı | Taşlama, honlama, lepleme; klimalı ölçüm odası | Hassas CMM, optik ölçüm | 4–8+ |
Değerler tipik tornalı ve frezeli çelik/alüminyum parçalar için yaklaşıktır; geometri, malzeme ve adet değiştirir. Ancak yön nettir: ±0,1’den ±0,01’e inmek fiyatı yaklaşık iki kat, ±0,005’e inmek üç kat artırabilir.
Maliyet Nereden Geliyor?
- İşleme süresi: Dar tolerans için ayrı finiş pasosu, düşük ilerleme ve sık takım telafisi gerekir.
- Ölçüm süresi: ±0,1 için kumpasla 5 saniye; ±0,01 için mikrometre veya CMM ile dakikalar. Seri üretimde ölçüm sıklığı da artar.
- Takım ömrü: Dar toleransta takım aşınmasının ölçüye etkisi hızla sınıra ulaşır; takım daha erken değişir.
- Isıl etkiler: Çelik 1 m’de 1 °C’de 11–12 µm uzar; 100 mm’lik parçada 5 °C sıcaklık farkı 6 µm demektir. ±0,005’te bu, toleransın yarısıdır. Makine ısınması ve ortam sıcaklığı kontrol edilmelidir.
- Fire ve yeniden işleme: Tolerans daraldıkça süreç yeteneğine (Cp) göre tolerans dışı parça oranı artar; her fire, malzeme ve süre kaybıdır.
- Belgelendirme: Dar toleranslı özellikler çoğunlukla ölçüm raporuna girer; rapor süresi eklenir.
Fonksiyonel Tolerans Nasıl Belirlenir?
Her ölçü için sorulması gereken soru: “Bu ölçü toleransın dışına çıkarsa ne olur?” Cevap “hiçbir şey” ise genel tolerans yeterlidir.
- Fonksiyonu tanımlayın: Geçme (mil-delik), yataklama, sızdırmazlık, hizalama, görünüş, ağırlık? Yalnızca fonksiyona bağlı ölçüler dar tolerans alır.
- Geçme sistemini kullanın: Mil-delik ilişkilerinde ISO 286 geçme sistemi (H7/g6, H7/k6 vb.) toleransı fonksiyona göre verir; rastgele ±0,01 yerine standart geçme yazın. Delikte H7, milde g6 veya h6, imalatçının bildiği ve ekonomik olarak ürettiği kombinasyonlardır.
- Tolerans zincirini hesaplayın: Montajda birden fazla parça üst üste geliyorsa her birinin toleransı toplanır (en kötü durum) veya karekök toplamı alınır (istatistiksel). Zinciri kısaltmak, tek tek toleransları daraltmaktan ucuzdur.
- Geometrik toleransı yalnızca gerektiğinde verin: Eş eksenlilik, diklik ve düzlemsellik, ölçü toleransından bağımsız maliyet kalemleridir; datum ile ölçülebilir olmalıdır.
- Yüzey pürüzlülüğünü ayrı düşünün: Ra 0,8 ile ±0,01 birlikte istenirse maliyet katlanır; sızdırmazlık yüzeyi dışında Ra 1,6–3,2 çoğunlukla yeterlidir.
- Kaplama ve ısıl işlemi hesaba katın: Sert eloksal ve kaplama ölçüyü değiştirir; ısıl işlem çarpıtır. Toleransın hangi durumda geçerli olduğunu yazın, gerekirse sonradan taşlama planlayın.
Gerçekçi Tolerans Değerleri: Ne Rutin, Ne Özel?
| Özellik | Rutin (ek maliyetsiz) | Ulaşılabilir (ek maliyetli) | Özel süreç gerekir |
|---|---|---|---|
| Tornalanmış çap (CNC torna) | ±0,02 | ±0,01 | ±0,005 altı (taşlama) |
| Tornalanmış çap (kayar otomat, Ø<20) | ±0,01 | ±0,005 | ±0,002 altı |
| Frezelenmiş uzunluk/genişlik | ±0,05 | ±0,02 | ±0,01 altı |
| Delik çapı (matkap) | ±0,05 / H12 | H9 (rayba) | H7 ve altı (rayba/baralama/honlama) |
| Delik konumu | ±0,05 | ±0,02 | ±0,01 altı |
| Diş | 6g / 6H | 4h / 5H | Özel adım, dar sınıflar |
| Düzlemsellik (100 mm) | 0,05 | 0,02 | 0,005 altı (taşlama/lepleme) |
| Eş eksenlilik (tek bağlamada) | 0,02 | 0,01 | 0,005 altı |
| Yüzey pürüzlülüğü Ra | 1,6–3,2 | 0,8 | 0,4 ve altı (taşlama/parlatma) |
Değerler mm cinsindendir ve çelik/alüminyum için tipiktir; Tornelle’de kayar otomatta ±0,005 mm ve klasik tornada ±0,01 mm rutin üretim aralığındadır. Malzeme ve geometriye göre teklif aşamasında netleştirilir.
Sık Görülen Tolerans Hataları
- Tüm ölçülere aynı tolerans: CAD şablonundaki varsayılan ±0,01’in her ölçüde kalması. Çözüm: genel tolerans (ISO 2768-mK) + yalnızca fonksiyonel ölçülerde özel tolerans.
- Ölçülemez tolerans: Kaplama sonrası ±0,005 veya datum’suz eş eksenlilik gibi tanımlar.
- Çelişkili tolerans: Zincirde toplam ile parçaların toplamı uyuşmaz; imalatçı hangisine uyacağını bilemez.
- Gereksiz tek yönlü tolerans: Ø20 +0,00/−0,05 yerine Ø19,975 ±0,025 yazmak imalatçının hedeflemesini kolaylaştırır; ikisi aynı bandı tanımlar ama ikincisi hataya daha az açıktır.
- Yüzey ve toleransın birbirini yok sayması: Ra 6,3 yüzeyde ±0,005 tolerans istemek pratikte anlamsızdır; pürüzlülük, ölçüm belirsizliğini artırır.
Tedarikçiyle Tolerans Görüşmesi
İyi bir fason imalatçı, teklif aşamasında pahalı toleransları işaret eder ve “bu ölçü fonksiyonel mi?” diye sorar. Bu soruya açık yanıt vermek, hem fiyatı hem teslim süresini düşürür. Tornelle teklif sürecinde toleransları maliyet etkisine göre sınıflandırıp öneri sunar; süreç için nasıl çalışıyoruz sayfamıza bakabilirsiniz. Fiyatı etkileyen diğer kalemler 12 faktör yazımızda yer alır.
Sık Sorulan Sorular
Genel tolerans yazmasam ne olur?
İmalatçı ya soru sorar ya da kendi varsayımını uygular; anlaşmazlık riski doğar. Resmin başlık bloğuna mutlaka bir genel tolerans standardı (örneğin ISO 2768-mK) yazın.
±0,01 mm her CNC atölyesinde tutulur mu?
Uygun makine, ölçüm ve süreç disipliniyle evet; ancak ek maliyet ve süre gerektirir. Tedarikçinizden bu toleransta ölçüm raporu örneği isteyin.
Tolerans dar olunca kalite artar mı?
Hayır; kalite, fonksiyonun güvenilir sağlanmasıdır. Gereksiz dar tolerans yalnızca maliyet ve fire getirir, fonksiyona katkı yapmaz.
İnç resimlerde tolerans nasıl değerlendirilir?
±0.001″ ≈ ±0,025 mm, ±0.0005″ ≈ ±0,0127 mm, ±0.0002″ ≈ ±0,005 mm. Aynı maliyet mantığı geçerlidir; dönüşümde yuvarlama toleransı daraltmasın.
Sonuç
Tolerans, tasarımcının elindeki en güçlü maliyet aracıdır: fonksiyonel ölçülere gereken kadar dar, geri kalanına genel tolerans vermek, parça fiyatını fonksiyonu değiştirmeden %20–50 düşürebilir. Resimlerinizde hangi toleransların pahalı olduğunu görmek için STEP ve PDF dosyalarınızı teklif formu üzerinden gönderin; tolerans önerileri teklifle birlikte gelir.



